Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
 

Svet Westernových Koní

Westernové Oblečenie

Westernové oblečenie:

Jedna z mnoha vecí, ktorá každého diváka na westernových pretekoch upúta, je oblečení. Pre všetky disciplíny platí čistý a dobre sediaci westernový odev.

Košeľa:

Košeľa patrí mezdi základnú súčasť oblečenia. Musí byť s dlhými rukávmi, ktoré siahnu až k zápästí alebo ho zakrývajú. Košeľa môže byť jednofarebná alebo so vzorom, väčšinou však jazdec volí jej farbu k sedlovej podložke (navajo, showpad), či k chráničom koňa. Trendom poslednej doby sú jednofarebné košeľe alebo košeľe s jemnými vzormi. Stále su obľúbené aj pruhy, kocky či károvanie.

Obrazek

Rifle:

Sú buď klasické modré, alebo iné (čierne, béžové,...). Nejviac žiadaný strih je cowboy alebo slim fit. Rifle na western bývajú dlhšie, aby prekryli kotníky. Celkovo sú priliehavé, na lýtkach mierne rozšířené, aby sa dali pretiahnúť cez čižmy.

Klobúk:

Klobúk by mal mať dobrý tvar a mal by dobre vyzerať a sedieť na hlave jazdca. Klobúky sa líšia kvalitou podľa tvrdosti. Kožené klobúky sa používajú do prírody. Na leto sú najobľúbenejšie slamené klobúky. Na klasických klobúkoch je farba čierna a hnedá, ale v poslednej dobe ich doháňa aj slonia kosť, béžová, antracitová a sivá. Na preteky je vhodný klobúk stetson.

Chapsy:

Sú kožené chrániče nôh jazdca. Obliekajú sa na rifle a bývajú väčšinou o niečo dlhšie než nohavice. Chapsy patria medzi nepovinnú výbavu. Chapsy sa vyrábajú z pravej alebo umelej kože, ale najmodernejšie sú zo syntetických materiálov. Rozlišujeme showring chaps a ranchwork chaps. Ranchwork chaps sa používajú pre prácu na ranči. Sú širšie, na vonkajšej strane nemávajú ozdobné strapce a zapínajú sa na zadnej strane niekoľkými remienkami. Showring chaps sa zapínajú zipsom po celej dĺžke a majú na bokoch strapce.

 - Ranchwork Chaps  - Showring Chaps

Westernové čižmy(Kozačky):

Musia byť najmenej nad kotníkmi, kožené s pevnou podrážkou a s nižším podpätkom. Čižmy môžu byť tiež kotníkové šnúrovacie. Obľúbenými farbami sú: hnedá, piesková, tmavo a olivovo zelená, čierna, biela,... Koža býva tmavá aj lesklá. V sedle sú dnes uprednostňované čižmy s guľatou špičkou.

Opasok:

Najobľúbenejšie sú opasky so striebornými prackami ovalných tvarov, pripomínajúce víťazné buckles. Väčšinou sú tieto pracky doplnené siluetou koňa alebo jeho hlavy a môžu mať aj vyrytý nápis. Pracky sú z kovu -  zlaté alebo strieborné farby. Opasok môže byť zdobený končom. Obľúbené farby sú otiene hnedej a čiernej.

Rukavice:

Väčšinou bývajú zladené s farbou klobúku, košele či nohavíc. Bývajú z jemnej kože alebo zo syntetických materiálov. Musia padnúť na ruky a byť zakončené nad zápestím.

Bolo:

Je vlastne tzv. kravata. Je vyrobená zo zapletenej kože, ktotú spojuje niektorá z ozdôb - končo, kovový ovál s motivom koní či kovbojov.

Končo:

Ozdobný pliešok kruhovitého tvaru. Môže byť vyrobený z pravého striebra alebo môže byť len postriebrený. Uprostred náhrdelníka väčšinou bývajú otvory na upevnenie ku koženým doplnkom.

 

Ostrohy:

Patria vo westerne medzi nepovinnú výbavu. Všeobecne platí, že čím väčší priemer ozubeného kolieska, tím miernejšia ostroha je. Dĺžku ostrohy (tŕňa) si jazdci volia podľe postavy - vysoké postavy si volia tŕň dlhší a zahnutý, menšie postavy a mládež si volia kratší tŕň. Najobľúbenejšie ostrohy sú strieborné alebo čierne, ale tiež kombinované z viacej materiálov. Na čižmu sa ostrohy upevňujú pomocov vykrojeného koženého remienka, ktorý môže byť tiež zdobený.

TOPlist
 Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok