OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

Svet Westernových Koní

Čistenie Koní

Starostlivosť o srsť PDF Tlačiť E-mail

Pravidelné čistenie prospieva zdraviu koňa a zároveň aj vytvára pozitívny vzťah medzi človekom a jeho koňom.

Vďaka čisteniu zabezpečíte:

  • masáž svalov
  • podporu prekrvenia organizmu
  • odstránenie nečistôt z kože

Aj napriek tomu, že kone sa lepšie cítia "špinavé", aj keď to je len subjektívny ľudský pohľad, pretože váľaním kone taktiež ošetrujú kožu a srsť, čistenie je vzhľadom na spomenuté dôvody veľmi dôležité. Určite to s čistením netreba preháňať. Toto platí hlavne počas zimy. V hustej zimnej srsti sa skrýva veľa prachu, mazu, drobných šupiniek. Tieto nečistoty sú však veľmi dôležité pre dobrú izoláciu tela a nemali by sme ich odstraňovať. Obzvlášť to platí pre kone, ktoré sú väčšinu času vonku. Srsť očistite len od blata, prach opatrne zotrite a samozrejme skontrolujte kopytá. Inak je nutné kone, hlavne tie čo majú pravidelný pracovný režim, čistiť vždy pred a po jazdení. Pred jazdením odstránite rôzne nečistoty, ktoré by koňa mohli inak otlačiť alebo odrieť (napríklad pod sedlom, podbrušníkom, pod uzdečkou, gamašami a podobne) a po jazdení čistením zabezpečíme rozlepenie spotenej srsti, ktorá v zlepenom stave nie je schopná 100% plniť svoju funkciu.

V prírode sa o túto hygienu dokážu postarať kone v stáde navzájom. Voľne žijúce kone majú dokonca mnohokrát kvalitnejšiu srsť ako kone, ktoré sú ustajnené klasickým spôsobom a pravidelne pracujú. Pri čistení kone používajú svoje zuby a pysky. Rovnako, ako pri čistení klasickými pomôckami, odstraňujú nahromadenú špinu, odumreté bunky, uvoľnenú srsť. Taktiež masírujú kožu a podkožné svalstvo. Vzájomné čistenie je pre kone jednou z najdôležitejších sociálnych aktivít, pretože utužuje priateľstvo, súdržnosť a stabilitu stáda, ktorá je pre kone životne dôležitá.

Ak chcete s koňom nadviazať priateľský vzťah, nezačnite hneď automaticky čistiť. Po príchode do boxu ho začnite hladkať a takýmto spôsobom mu prejdite po celom tele. Kôň sa pri tom upokojuje, uvoľňuje a vy zároveň môžete odhaliť rôzne poranenia, kožné choroby a podobne.

Hrubá kefa
Čistenie závisí od stavu, v akom sa kôň nachádza. Pokiaľ sme ho priviedli z pastvín, alebo výbehu a je riadne vyváľaný v blate, najprv si musíme poradiť s touto "škrupinou". Ak je blato mokré, je nutné ho vysušiť. Ak by ste sa totiž mokré blato pokúšali očistiť, zatlačili by ste ho ešte viac na kožu. Ak je suché, najľahšie sa dáva dole hrubou kefou, alebo klasickým ryžákom.

Gumené žbilko Žbilko a hrubá kefa
Keď máme túto procedúru úspešne za sebou, môžeme začať žbilkovať. Žbilká sú rôzne. Kedysi používané kovové sú už dnes prekonané a používajú sa najmä gumené a umelohmotné. S gumeným žbilkom môžeme bezpečne čistiť celé telo koňa, s umelohmotným musíme byť opatrní na kostiach ako sú napríklad kohútik, bedrové kosti a podobne. Týmto žbilkom nohy nečistíme. Aj z tohto dôvodu sú gumené a umelohmotné žbilká vhodnejšie ako kovové. Žbilkom vždy čistíme kruhovými pohybmi proti srsti koňa. Začíname od krku a postupujeme k zadku. Nezabúdajte ani na hruď a poriadne čistenie pod bruchom, najmä v oblasti, kadiaľ vedie podbrušný remeň.

Umelohmotné žbilkoMali by sme brať ohľad na citlivé miesta koňa, prípadne na šteklivé miesta počas pĺznutia. Pri ich čistení sledujeme koňa a upokojujeme ho. Ideálne je rýchlo ich očistiť a ďalej im nevenovať pozornosť. Kôň časom zistí, že to nič nie je a ak bude pokojne stáť, bude to mať rýchlejšie za sebou. Žbilko pravidelne vyklepávajte (čistenie od nabratého prachu, piesku, hliny, srsti), najlepšie na zem, aby ste zbytočne neprášili. Ak nemáme gumené žbilko, nohy koňa môžeme očistiť hrubou kefou, alebo ryžákom. Týmto sme koňa premasírovali, podporili prekrvenie, zbavili časti nečistôt.

Hrivu zbavíme opatrne od blata hrubou kefou a potom prečešeme hrebeňom. Aký hrebeň použiť záleží od kvality hrivy a hustoty hrivy. Niektoré sa dokonca ani nečešú, len podľa potreby pretrhávajú a zastrihujú.

HrebeňHrebeň s háčikom
Hrebeň
V prípade chvosta, najmä ak je príliš hustý, sa samotné česanie neodporúča, pretože je veľmi citlivý a pomaly dorastá. Dôležité je sledovať jeho dĺžku a zastrihávať ho, aby sa nestalo, že kôň vo vysokej podstielke, alebo pri vstávaní po váľaní si ho zašliapol.


Hladká kefaHladká kefa
Konskú srsť po žbilkovaní prečešeme hladkou kefou, ktorá zbaví koňa ďalších čiastočiek nečistôt, ktoré sa pri čistení žbilkom dostali na povrch. Kefy môžu mať umelé alebo prírodné štetiny. Čistíme nimi po srsti, nikdy proti nej. Počas čistenia koňa treba samotnú kefu niekoľkokrát vyčistiť. Najlepšie je pomôcť si s jej čistením žbilkom, ale dá sa čistiť aj o hranatejšie predmety, len pozor na prach a srsť, ktorá z nej padá.

Na záver stačí prejsť po tele koňa čistou handrou (napríklad z flanelu), ktorá zachytí aj tú poslednú smietku prachu.

Pri čistení konskej hlavy dávajte pozor. Neodporúča sa veľmi čistiť žbilkom, prípadne len gumeným, ale aj to len veľmi opatrne, ak viete, že to koňovi nebude prekážať. Ideálne je použiť hladkú kefu.

ŠpárakŠpárakŠpárakŠpárakŠkrabák
A ešte nám zostali kopytá. Tie je dobré vyšpárať vždy predjazdením, najmä ak kôň stál na mokrom. Je to prevencia pred hnilobou. Ak kôň stojí na suchom podklade a plánujeme ísť von do terénu, najmä ak sú na ceste kamienky, kopytá môžeme čistiť až po vychádzke. Po jazdení kopytá treba najmä zbaviť kamienkov a ostatných nečistôt a skontrolovať, či nie sú niekde poranené.

StierkaKúpanie
Na lete je vzhľadom na čistenie najlepšie to, že kone môžeme kúpať. Najmä po práci, keď sa schladia, je to pre nich skvelé osvieženie. Pri kúpaní začíname vždy striekať vodu na nohy a veľmi pomaly sa posúvame nahor. Záleží od vonkajšej teploty a zahriatia koňa. Nesmieme mu studenou vodou spôsobiť šok. Spotený kôň sa snaží čo najskôr vyváľať. Škrabe sa na celom tele, najmä na spotených miestach. Kúpeľom tento pot ľahko odstránime. Kôň, ktorého sme práve okúpali, sa aj tak snaží väčšinou čo najskôr vyváľať. Okrem potu sme ho zbavili aj ďalších "nečistôt" v srsti. Ak po tréningu v lete koňa okúpeme a necháme ho vyváľať, bude to pre neho najväčšia odmena. Ideálne je kúpať čistou vodou. Máme však vo zvyku kúpať kone, najmä pred pretekmi a podobne, rôznymi šampónmi. Vyberajme také, ktoré sú svojim spôsobom prírodné, čiže bylinkové šampóny. Dnes už dostať rôzne prípravky určené priamo na konskú srsť a hrivu, ktoré majú aj špeciálne vlastnosti ako napríklad, dodávajú srsti lesk, ľahšie sa rozčesáva hriva a podobne. Po našich "ľudských" šampónoch síce môže kôň krásne voňať a mať lesklú srsť, ale môžeme nerušiť ochranné vrstvy na koži.
Box na čistiace potrebyŽbilko - násada na vysavačKefa - násada na vysavač

 Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok