Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
 

Svet Westernových Koní

Výstroj pre Westernové jazdenie

HEADSTALL

Headstall je jazdecká ohlávka(uzdečka), ktorá drží zubadlo v správnej polohe v papuli koňa. Pre westernové jazdenie sa používajú dva typy týchto uzdečiek: Browband Headstall a One-ear Headstall(Split-ear Headstall). Nápadné na týchto uzdečkách je, že nemajú nánosník. 

Časti uzdečky: crownpiece - nátylník; brownband - čelenka; cheekpiece - lícnice; throatlatch - podhrdelník.

Obrazek

OŤAŽE - REIN

Oťaže sa skladajú z dvoch voľných častí.

 

SNAFFLE

Americké slovo pre jednoduché krúžkové zubadlo je SNAFFLE. Zubadla pre western bývajú tenšie než anglické zubadlá a vyrábajú sa zo sweet iron, tj. z druhu železa, ktoré rýchlo rezne. Koňom chuť hrdze je väčšinou príjemná. Krúžky zubadla môžu byť guľaté, tzv. O-ring Snaffle, alebo vo tvare D. tzv, D-ring Snaffle.

 

Pákové zubadlo - Curb Bit

Pákove zubadlo má po obidvoch stranách hýbadla. Pákovým zubadlom sa dá jemnejšie a lepšie pôsobiť na papuľu koňa. Jazdec však musí mať citlivú ruku , inak môže koni naopak spôsobiť veľkú bolesť. 

BOSAL

Bosal je jazdecká ohlávka, ktorá nemá zubadlo a pôsobi tlakom na nosné a čeľustné kosti koňa. Bosal sa poúžíva najčastejšie pri štvorročných koňoch. Štvorročné kone menia mliečny chrup a pôsobenie zubadla na citlivom ďasne by mohlo viesť k odporu koňa pri práci, čo má nedobrý vplyv na jeho celkový výcvik. Preto sa bosal používa hlavne v tomto období. K bosalu je vždy pripevnený leadrope, ktorý sa behom jazdy pripevňuje slučkou okolo hrušky sedla.

LEADROPE

Leadrope je lano slúžiace ako vodítko(vôdzka) pre vedenie koňa ,,na ruke". Skladá sa z koženého remeňa a retiazky. Retiazkové časti sa predvádzajúci nesmie behom súťaže dotknúť.

WESTERNOVÉ SEDLO

Pri popise westernového sedla je zachovaná americká terminológia. Pre niektoré časti neexistuje žiadny vhodný preklad a naviac sa v danom prostredí používajú väčsinou pôvodné termíny. Preto je dôležité ich dobre poznať. Westernových sediel je niekoľko druhov - reiningové, cuttingové, ropingové,...

 

1) Fork: Fork(Vidlice) je označenie pre prednú časť sedla

2) Tie - strap holder: To, čo zostane z tie - strap po dotiahnutí podbrušníka, sa preťahuje cez tie - strap holder.

3), 13) Rigging dee: Je to kovový krúžok, ktorý spája sedlo a tie - strap.

4) Tie strap: Je kožený remeň, ktorý sa používá pre dotiahnutie podbrušníka.

5) Fender: Je to strmeňový remeň, tiež bočnica sedla.

6) Stirrup leather: Remienok na zaistenie fendru a stirrupu.

7), 8) Stirrup a Stirrup tread: Je to strmeň.

9) Cinch: Je to podbřišník.

10) Cinch connecting strap

11) Back Cinch: Je to zadný podbrušník, ktorý sa používa hlavne na disciplíny working cowhorse a cutting. Tento podbrušník zabraňuje zdvíhaniu zadných častí sedla pri prudkých pohyboch koňa.

12) Saddle strings: Používaju sa k upevneniu vecí na sedle.

14), 15) Skirt a Back Jockey: Westernové sedlo nemá podložky a spočíva tak na týchto častiach. 

16) Cantle: Je to zadná rozcocha sedla.

17) Seat: Je to posedlie, tj. miesto, kde by mal jezdec sedieť.  Posedlie je často zhotovené zo semišovej kože, aby povrch bol drsnejší a jazdec sa toľko v sedle nešmýkal.

18) Seat jockey

19) Horn: Je to sedlová hruška. Väčšinou sa vyrába ručne z lojovanej kože  a je pri práci s dobytkom dobrou pomôckou pre jazdca aby sa ľahšie udržal v sedle. Behom niektorých discplín je však výslovne zakázané sa hrušky dotýkať!!!

PAD

Pad je sedlová deka, ktorá sa kladie pod sedlo. Westernové sedlo nemá žiadne tlmiace plstenky, a preto sa pod sedlo kladie deka, ktorá tlmí nárazy a predchádza otlakom.

 

 

Druhy strmeňov

Flat Bottom: Strmene typu Flat Bottom sa používajú na drezúrne a rychlostné westernové disciplíny. Nohy jazdca sa zasúvajú po najširšiu časť chodidla.

Oxbow: Tento typ strmeňov sa používa pri práci s dobytkom. Do strmeňov sa chodidlo zasúva az po podpätok.

 

 

TOPlist
 Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok