OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

Svet Westernových Koní

Reč koní (Čo chce kôň povedať)

Vyjadrenie Bolesti

Predstavte si, že vás začne príšerne bolieť brucho a bolesť je z minúty na minútu horšia. Okolo vás je síce mnoho ľudí, ale keď otvoríte ústa, nemôžete hovoriť, a teda ani požiadať o pomoc. Snažíte sa ukázať na svoje brucho, ale ani ruky neposlúchajú... .

Ani váš kôň nemá prostriedky na to, aby vám povedal o svojich bolestiach a problémoch a nemá ani veľa možností, ako to dať najavo. Keď koňa niečo bolí, vie vám to povedať zvláštnym spôsobom, rečou svojho tela. Tomuto jazyku však nemôžeme rozumieť, ak sa ho nenaučíme. Ako na to? V prvom rade musíte poznať "jazyk" svojho koňa v bežných situáciách, až potom sa vám podarí rozoznať spôsob, akým vám kôň dáva najavo príznaky bolesti. Venujte sa aspoň hodinu týždenne pozorovaniu svojho miláčika vo voľnosti, v stajni. Zapamätajte si, ako sa tvári, aké sú jeho zvyky, pohyby, keď sa hrá, oddychuje a podobne. Keď budete podrobne poznať tieto "výrazy", ihneď rozpoznáte, keď niečo nebude v poriadku.

... O čom hovorí...

Mimika tváre
Stav: V konskej tvári objavíte niektorý z týchto príznakov: rozšírené alebo pokrčené nozdry, akoby kôň nasal nejaký nepríjemný pach. Ďalej sú to ohrnuté pysky, zvraštená koža okolo očí, ktorá vytvorí vrásky okolo spodného viečka a v kútikoch očí, napnutá koža na hornom viečku, vďaka čomu majú oči znepokojený výraz.
Preklad: V našej reči to vyjadruje strach, znepokojenie, ktoré pramení z miernej alebo strednej bolesti.
Príčina: Tento výraz vzniká na základe faktu, že kôň nemôže bolesti uniknúť a ani ju nechápe, takže sa začína báť, čo samozrejme ešte zvyšuje jeho nepríjemné pocity. Kombinácia bolesti a napätia sa odráža v napätých svaloch na tvári. Tieto príznaky sa môžu spájať s kolikou.
Riešenie: Pozorujte koňa skontrolujte tep, dýchanie, teplotu. Ak máte podozrenie na koliku, radšej volajte veterinára.

Apatia
Stav: Ďalším dôležitým príznakom je apatia. Kôň stojí na pastvinách alebo vo výbehu bokom od svojich kamarátov, prípadne v stajni stojí na neobvyklom mieste. Padajú mu viečka a dolný pysk, čo koňa prejde ak ho vyrušíte, hlava je zvesená. Niekedy si kôň ľahne v čase, ktorý pre neho vôbec nie je typickým, alebo si ľahne na pastve, aj keď ostatné kone okolo neho pobehujú.
Preklad: Mierne bolesti brucha alebo celková malátnosť. Kôň presúva pozornosť z prostredia okolo neho na svoju bolesť. Pri tomto správaní sa v mozgu koňa môžu uvoľňovať prirodzené prostriedky proti bolesti - endorfíny.
Príčina: Toto správanie naznačuje možnosť koliky alebo nejakej choroby v inkubačnom štádiu. V prípade kobýl môže ísť aj bolesti vaječníkov, ktoré majú rovnaké mimické príznaky ako kolika a niekedy môžu koliku dokonca spôsobiť, pretože bolesť ovplyvní bežný cyklus žrania, pitia a teda zažívania.
Riešenie: Skontrolujeme tep, dýchanie a teplotu, konzultujeme s veterinárom.

Bolesť brucha
Stav: Pri bolesti brucha si na koňovi všimnete stiahnuté brušné svaly, chrbát je mierne vyklenutý, ako by sa kôň snažil brucho vtiahnuť. Takto sa snaží zmenšiť bolestivý pohyb vo svojich vnútornostiach.
Preklad: Kolika. Preverte ešte všetky ostatné príznaky.
Riešenie: Volajte veterinára.

Stav: Opieranie, resp. tlačenie zadkom ku stene, ohrade a podobne.
Preklad: Bolesť brucha. Kôň sa snaží vyvolať tlak v opačnom smere, na panvu a tak stlačiť brušné steny, ktoré obaľujú vnútornosti. Vyvoláva tak pocit úľavy od bolesti.
Príčina: Najčastejšie to súvisí s pôrodnými bolesťami kobýl, v niektorých prípadoch signalizuje počiatočné bolesti brucha pri kolike.
Riešenie: Znova skontrolujte tep, dýchanie, teplotu a samozrejme ďalšie príznaky koliky.

Bolesť krku
Stav: Kôň stojí nad vodou alebo kŕmením bez toho, aby sklonil hlavu.
Preklad: Znamená to stuhnutý krk. Obmedzením pohybu sa snaží bolesť zmierniť.
Príčina: Dôvodov je viac, napríklad reakcia na injekciu alebo infekcia po vpichu, poranenie chrbtice, tetanus alebo bolesť v hrdle. Pokiaľ kôň v posledných dvoch – troch dňoch dostal injekciu do krku, môže ísť len o bolesť svalu.
Riešenie: Ak bolesť po troch dňoch nezmizne alebo objavíte teplé miesto, prípadne opuch v mieste vpichu, volajte veterinára. Ak nejde o komplikácie v súvislosti s injekciou, môže ísť o vážnejšie neurologické poranenie alebo chorobu a prehliadka veterinárom je nevyhnutná.

Zuby a prehĺtanie
Stav: Môže sa stať, že kôň pri kŕmení vyzerá, že má poriadny hlad, ale potom si vezme len trošku a od žrádla odíde.
Preklad: Žuvanie alebo prehĺtanie robí koňom problémy. Kôň si dá rýchlo do súvislosti bolesť s jej príčinou a radšej sa jej vyhne.
Príčina: Dôvodov môže byť viac. Ostré hrany na zuboch, ktoré porania jazyk, ďasná alebo sliznicu, kedykoľvek začne hrýzť. Bolesť pri prehĺtaní môže spôsobovať aj zápal hrtana, alebo môže ísť o cudzie teliesko, či poranenie, ktoré bolí pri každom prehltnutí.
Riešenie: Veterinára je nutné zavolať čo najskôr. Okrem ďalších rizík sa takto môže obmedziť príjem vody a potravy a narušiť tak zažívanie, čo súvisí s ďalšími komplikáciami.

Bolesť hlavy
Stav: Kôň sa snaží oprieť hlavou o pevný predmet.
Preklad: Bolesť hlavy alebo závrate. V prípade závratov sa tak jednoducho snaží zabrániť hojdaniu sa sveta okolo neho. Rovnaký tlak pomáha proti bolestiam hlavy, alebo naťahovanie kože na hlave. Odborníci na bolesti zvierať tvrdia, že nervový systém je schopný vnímať vždy len jednu bolesť a bolesť z natiahnutej kože je silnejšia ako bolesť hlavy, ale zároveň je pre koňa prijateľnejšia.
Príčina: Tlak v hlave, začiatočné štádium nejakej choroby, zápal ucha alebo encefalitída.
Riešenie: Pokiaľ kôň svoje správanie nemení, radšej sa poraďte veterinárom. Komplikácie s hlavou alebo mozgom sú určite mimo domácu lekárničku.

Škrípanie zubami
Stav: Táto situácia je zložitejšia. Pokiaľ kôň škrípe zubami pri jazdení a prestane v okamihu, keď ho odsedláte, ide skôr o prejav vzťahu k práci, ako o bolesť. Problém nastáva ak kôň vytrvalo škrípe zubami počas odpočinku.
Preklad: Niečo mi je nepríjemné, niečo ma začína bolieť.
Príčina: Môže to prameniť zo zažívacích problémov, ktoré uvoľňujú žalúdočné šťavy a tie vyvolávajú u koňa pocit pálenia v hrdle. Škrípanie zubov stimuluje produkciu slín a tie pomáhajú neutralizovať kyseliny. Škrípanie môže zapríčiniť aj bolesť hlavy alebo svalov. V tomto prípade ide o snahu vyvolať tlak a znížiť priechodnosť nervového systému. Niekedy môže ísť aj o krajný prípad napätia svalov na tvári v dôsledku dlhotrvajúcich bolestí. Tento príznak sa môže objaviť so stredne ťažkou kolikou. Môže tiež naznačovať žalúdočné vredy, zožratie jedovatých rastlín, výnimočne aj bolesť hlavy, svalov a kostí
v dôsledku úrazu alebo choroby.
Riešenie: Zložitá situácia, pretože dôvodov je mnoho. Preverte všetky ostatné sprievodné príznaky a na základe ich vážnosti volajte veterinára.

Zuby
Stav: Opakované namáčanie huby vo vode.
Preklad: Bolesti zubov, prípadne zvýšená citlivosť ďasien a sliznice.
Príčina: Ostré hrany na zuboch. Studená voda má nielen mierne anestetický účinok na nervové zakončenia a zmenšuje opuch, ktorý tieto nervy môže ešte viac stláčať. Zvyčajne ide o bolesť zubov, prípadne mohol kôň zjesť jedovaté rastliny, alebo môže ísť o uštipnutie hmyzom.
Riešenie: Posúdiť situáciu by mal veterinár. Ak ide o otravu alebo uštipnutie hmyzom, je bolestivá huba len najmenším problémom.

Svaly
Stav: Koňovi sa nechce z miesta, iba  použitím sily.
Preklad: Bolí ma aj ten najmenší pohyb.
Príčina: Tento stav nastáva najčastejšie v dôsledku choroby rhabdomyolysis, čo je bolestivý stav, ktorý postihuje všetky veľké skupiny svalov. V tomto prípade nechajte koňa odpočívať. Akýkoľvek vynútený pohyb by mohol viesť k trvalému poškodeniu.
Riešenie: Volajte veterinárovi.

Zívanie
Stav: Nadmerné zívanie.
Preklad: Mierna až stredná bolesť brucha. Je to skôr stav, kedy je koňom zle od žalúdka. Zívanie pomáha odstraňovať zo žalúdku plyn, ktorý tam vyvíja nepríjemný tlak.
Príčina: Tento stav poukazuje na koliku alebo žalúdočný vred.
Riešenie: Je treba sledovať, či sa neobjavia ďalšie príznaky koliky, sledovať tep, dýchanie, teplotu.

A ešte základné informácie na záver
Teplota: Normálna teplota tela koňa sa pohybuje medzi 37,2 až 38°C. Zvýšená teplota koňa, ktorý v poslednej dobe nijako ťažko nepracoval môže naznačovať horúčku v dôsledku začínajúcej infekčnej choroby. Znížená teplota je príznakom životne nebezpečného šoku (sprievodný jav koliky).
Tep: Pohybuje sa v rozmedzí 34 až 44 úderov za minútu. Zrýchlený tep môže sprevádzať teplotu alebo koliku. V začiatočnom štádiu koliky, keď ide skôr o tupú ako bodavú bolesť, môže zostať tep normálny alebo dokonca trochu nižší.
Dýchanie: Pozostáva z 12 až 16 vdychov za minútu. Zrýchlené dýchanie, ktoré nesúvisí s pracovným výkonom, môžu sprevádzať rôzne bolesti.

 Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok